Caganer
To najbardziej szokująca postać związana ze świętami Bożego Narodzenia, bez której prawdziwa katalońska szopka nie może się obyć. Po polsku różnie się tłumaczy nazwę tej postaci, ale po mojemu to SRAJUCH. Po prostu.

Tradycyjna figurka przedstawia katalońskiego pasterza w pozycji kucającej z opuszczonymi spodniami oddającego się czynności nr 2. Pomimo mało świątecznego i eschatologicznego charakteru sprawy, zgodnie z tradycją i kulturą, postać nie obraża uczuć religijnych. Caganer zwraca ziemi to co z niej pochodzi, użyźniając ją na następny rok. Jest to symbol zdrowia, dobrobytu, a ostatecznie szczęścia na Boże Narodzenie.
Tradycyjnie przedstawiany Caganer jest w białej koszuli, typowej czapce (barretina) często z fajką w ustach. Z biegiem czasu jego forma ewoluowała i dzisiaj znajdziemy tuziny postaci ze świata sportu, polityki, kultury czy religii. Oczywiście wszyscy w tej samej pozycji.

Moje TOP 3 SRAJUCHY to: Robert Lewandowski, Salvador Dalí, R2D2 i Matka Boska patronka Katalonii (tak! i to nie szokuje!)
Prawdziwe figurki, które w okresie świątecznym kupuje się na jarmarku, robione są ręcznie z gliny. Zobacz proces tworzenia Caganer tu:
Caga tió
Ta postać to taki dziwny kataloński święty Mikołaj. Tak mniej więcej, bo jest to kawałek uśmiechniętego drewna w czapeczce (barretina, ta sama co Srajuch), który dla wygody podpiera się dwoma nóżkami z przodu 🙂
Temat “srającego pieńka” wygląda następująco: cały grudzień dzieci go karmią resztkami, które pozostały po kolacji. Tuczą go trochę tak, jak Baba Jaga tuczyła Jasia, aby w wigilię Bożego Narodzenia, przed pasterką, w dość specyficzny sposób wymusić aby wydalił prezenty… Tradycyjnie były to słodycze, ale dzisiaj nie ma reguły.

Jak się zmusza pieniek to wysiłku? Dzieci wyposażone w drewniane kije, biją go śpiewając tak (moje tłumaczenie):
Sraj pieniek sraj
słodycze nam daj
nie sraj śledziami
bo słonych nie zjadamy
lepiej sraj turronem
dobrze posłodzonym
jak nie bedziesz srać
będziemy cię prać…
Prawdopodobnie była to pogańska tradycja, która została włączona do świąt Bożego Narodzenia.
Zobacz tu jak Ewelina o tym mówi https://fb.watch/2FHGvGCP_k/
Zapraszamy na kolejne święta do Kataloni!

Szukasz informacji lub masz jakieś pytania związanie z przyjazdem do Barcelony?
Dołącz do naszej grupy Barcelona po polsku na Facebook