La Sagrada Familia
Początki świątyni Sagrada Familia sięgają roku 1866, kiedy Josep Maria Bocabella i Verdaguer założył Duchowe Stowarzyszenie Wielbicieli Świętego Józefa, które w 1874 roku rozpoczęło kampanię na rzecz budowy świątyni ekspiacyjnej poświęconej Świętej Rodzinie. W 1881 r. Dzięki kilku darowiznom stowarzyszenie nabyło działkę na której w dniu 19 marca 1882 r., w święto św. Józefa, położono kamień węgielny pod przewodnictwem biskupa Barcelony Josepha Urquinaony.
Budowę Neo-Gotyckiego projektu sporządzonego przez znanego architekta Francisco de Paula del Villar, rozpoczęto od krypty pod ołtarzem głównym. Półtora roku później nadzór prac budowlanych nad obiektem przejął Antonio Gaudí, który ukończył budowę pierwszego etapu w 1889 r. Po otrzymaniu przez stowarzyszenie znacznej anonimowej darowizny, Gaudi zrezygnował ze starego neogotyckiego projektu i zaproponował nowy projekt, który był bardziej monumentalny i innowacyjny w swoich kształtach, strukturach i technikach budowlanych. W 1892 r. Położono fundamenty pod fasadę Narodzenia Pańskiego… Od 1914 r. Gaudí poświęcił swój czas wyłącznie na budowę świątyni, co wyjaśnia, dlaczego nie ma innych znaczących dzieł z późniejszych lat jego życia. Tak bardzo zaangażował się w projekt, że w ostatnich miesiącach życia mieszkał w swoim warsztacie.
Podczas krwawej wojny domowej w Hiszpanii (1936-1939) podpalono kryptę oraz zniszczono warsztat architekta w którym były wszystkie plany, rysunki i fotografie. Drogocenne informacje zostały utracone na zawsze, na szczęście niektóre z modeli gipsowych które zostały rozbite później z mozołem odtworzono i z czasem wrócono do prac.
Fasady La Sagrada Familia
Fasada Narodzenia wyraża radość ze stworzenia świata i narodzenia Jezusa Chrystusa oraz obrazuje główne epizody z życia Świętej Rodziny z Nazaretu. Gaudí pragnął wznieść tę elewację w całości, aby dać świadectwo skali projektu całego kościoła. Fasada podzielona jest na trzy części: Wiarę, Nadzieję i Miłość. To jedyna fasada którą Antonio Gaudi zobaczył za życia prawie skończoną.
Fasada Męki przedstawia cierpienie, męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Historia cierpienia, która układa się w wielkie S, rozpoczyna się ostatnią wieczerzą a kończy wstąpieniem Jezusa do nieba. Rzeźby i drzwi były realizowae od 1986 do 1998 przez katalońskiego artystę Josepa Marię Subirachs. Jest to kontrowersyjna część kościoła niemniej jednak genialna i oryginalna, z której z pewnością Antioni Gaudí byłby zadowolony.
Fasada Glorii i drzwi Pater noster, nadal będąca w fazie budowy, ma być elewacją główną. Jej program ikonograficzny opowiada o początku i końcu rodzaju ludzkiego oraz o drogach, jakie zgodnie z nauczaniami Jezusa Chrystusa wiodą ku osobistemu spełnieniu i wiecznej chwale. Na odlanych z brązu drzwiach środkowych, o wysokości 5 metrów, wypisano w języku katalońskim pełną treść modlitwy Ojcze Nasz. Wers “Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” napisano w pięćdziesięciu językach
Wnętrze La Sagrada Familia
“Nastrój intymności w powiązaniu z przestrzennością wywiera wrażenie lasu, którym byłoby wnętrze kościelne” Te słowa Gaudíego krótko podsumowują unikatowość wnętrza, w którym światło padające z poziomu sklepień do nawy środkowej, na wysokości 45 metrów oświetla rzędy posadzkowych flizów i olśniewającą mozaikę zielonych i złotych trójkątów. Antoni Gaudí analizował funkcje różnych elementów natury i w oparciu o nie projektował struktury i detale w architekturze. Metoda Gaudiego opierała się na próbach i błędach, więc modele były dla niego bardzo ważne, dlatego mając warsztat na miejscu eksperymentował z modelami w skali w różnej skali, testując kształty i strukturę, które później użył w budowie. Do dziś architekci, którzy kontynuują prace używają tej metody, pomagając sobie nowoczesną technologią.
Jeżeli chcesz zobaczyć wnętrze i nie przegapić ważnych detali zwiedzaj z nami!
Więcej detali tutaj Zwiedzanie Sagrada Familia z przewodnikiem
Zobacz miejsca Sagrada Familia o których piszemy WIRTUALNIE
7 listopada 2010 r. kościół La Sagrada Familia został uroczyście poświęcony i wywyższony do rangi bazyliki przez papieża Benedykta XVI, przez co stał się świętym miejscem kultu chrześcijańskiego. W tym momencie budowa zrealizowana jest w 70% przewidzianego projektu i aktualnie trwają prace nad wieżami poświęconymi Ewangelistom, wieżą poświęconą Marii Pannie oraz nad najwyższą wieżą, która przywoływać ma osobę Jezusa Chrystusa. Na koniec budowniczy zajmą się czterema dzwonnicami akcentującymi główną fasadę Glorii. Prace budowlane nad kościołem La Sagrada Familia — prawdziwą wizytówką Barcelony oraz artystycznym i duchowym symbolem Katalonii – realizowane są dzięki wsparciu wiernych, przyjaciół zabytków i osób zwiedzających, przybywających z każdego zakątka świata. Świątynia Sagrada Familia jest zarządzana przez fundację kościelną ustanowioną w 1895 roku. Od samego początku budowy, finansowanie pochodzi wyłącznie z darowizn i składek ofiarowanych przez tysiące ludzi na przestrzeni lat.
Tak więc budowla ma mieć 18 wież, po 4 z każdej fasady reprezentujące 12 apostołów (dzwonnice), 4 wieże reprezentujące 4 ewangelistów, najwyższe dwie dedykowane Jezusowi Chrystusowi i Maryi Dziewicy. Wymiary obiektu są imponujące: Najwyższa z wież apostołów ma 107 metrów wysokości, Ewangeliści będą mieli po 135 metrów, wieża Maryji 138 metrów a Jezusa… 172,5 metra wysokości!!!
Proszę sobie wyobrazić że największe panele z których składa się wieże mają wagę ponad 24 TON!
Architekci Sagrada Familia
Antoni Gaudí pracował nad budową świątyni przez 43 lata. Od 1914 r. zarzucił wszelkie swoje inne prace, aby poświęcić się wyłącznie unikatowemu projektowi. Pracował aż do 10 czerwca 1926, dnia swojej śmierci, będącej skutkiem tragicznego wypadku, który miał miejsce trzy dni wcześniej. Orszak pogrzebowy, który przeszedł znaczną częścią Barcelony i zakończył swój pochód w kościele Sagrada Familia, był wydarzeniem o wielkim znaczeniu w historii miasta i zarazem znakiem rozpoznawczym statusu Gaudíego jako najwybitniejszego architekta, jakiego Barcelona kiedykolwiek ujrzała. Artysta został pochowany we wnętrzu kaplicy znajdującej się w krypcie kościoła Sagrada Familia.
Josep Maria Subirachs to jeden z najwyżej cenionych i najbardziej kreatywnych artystów Katalonii XXw. Znany był głownie jako rzeźbiarz, ale zajmował się także innymi technikami, takimi jak między innymi plakat, szkic, ilustracja, czy projektowanie biżuterii. Uznany jako profesor sztuki wypracował sobie wyrazisty styl, który jest łatwo rozpoznawalny. Jego dzieła przykuwają wzrok w wielu miejscach Barcelony czy Montserrat (Święty Jerzy, Ariadna, i Hermes, ukrzyżowany Jezus w bocznej kaplicy w bazylice). Artysta zmarł w 2014 roku w wieku 87 lat
Etsuro Sotoo w swojej rodzinnej Japonii nazywany “japońskim Gaudím”, jest rzeźbiarzem który w 1978 odwiedził Barcelonę i był takim pod wrażeniem Sagrada Familia, że rozpoczął tu pracę. Na początku pracował jako kamieniarz przy odbudowie detali fasady Narodzenia Pańskiego i od tego czasu zrobił wiele ciekawych prac (o tym się dowiesz więcej podczas wycieczek). Jeden z najciekawszych elementów zaprojektowanych przez niego to piękne drzwi zainstalowane na fasadzie bożonarodzeniowej ozdobione roślinami, owadami i małymi zwierzętami.
Informacje praktyczne Sagrada Familia
Aby uniknąć kolejek należy kupić bilety wcześniej online (zobacz> Ceny biletów) chyba że wchodzicie z licencjonowanym przewodnikiem to omijacie kolejki.
Godziny otwarcia Sagrada Familia
od listopada do lutego 9:00 – 18:00
marzec i październik 9:00 – 19:00
od kwietnia do września 9:00 – 20:00
Msze święte w Sagrada Familia:
W głównym kościele są odprawiane w niedziele o 9 rano
W krypcie pod kościołem w niedziele o 9:00, 10:30, 11:45, 18:30, 20:15, soboty o 9:00 i 19:15 a w dni powszednie 9:00 i 20:15
Dojazd metrem linia niebieska lub fioletowa stacja SAGRADA FAMILIA
Więcej informacji https://sagradafamilia.org/en/home
Dla ciekawskich POLECAM dobrze napisaną książkę o życiu Antoniego Gaudiego, którą w dobrej cenie znajdziecie tu: sklep Tania Książka
Do zobaczenia pod Sagrada Familia!
Licencjonowany przewodnik po Barcelonie i Katalonii
Szukasz informacji lub masz jakieś pytania związanie z przyjazdem do Barcelony?
Dołącz do naszej grupy Barcelona po polsku na Facebook