Montserrat

Najsłynniejsza góra Katalonii z figurką Czarnej Madonny i średniowiecznym opactwem

KTO POLUBI:
aktywni, lubiący góry / miłośnicy Katalonii / osoby religijne / poszukiwacze mistycznych tajemnic
fascynaci Średniowiecza / miłośnicy muzyki dawnej / osoby zainteresowane sztuką / poszukiwacze inspiracji Gaudíego

Masyw Montserrat

Jeśli kochasz Katalonię, koniecznie musisz ją ogarnąć wzrokiem z Montserrat.
To duchowe serce Katalonii, skrywające skarby i tajemnice.
To co? Jedziemy?

Masyw o kształcie wyszczerbionej piły skierowanej ku niebu zobaczysz już z daleka. Góra wznosi się na wysokość 1237 m.n.p., 60 minut jazdy od Barcelony. Nazwę dał jej kształt – Montserrat to po katalońsku „przepiłowana” lub „wyszczerbiona” góra. Do klasztoru znajdującego się pod szczytem można wjechać górską kolejką łańcuchową (funicular) lub linową (aeri de Montserrat) z miejscowości Monistrol de Montserrat. Podróż to zapierający dech kwadrans wśród kamiennych przepaści. Można też śladem średniowiecznych pielgrzymów skorzystać z pieszej „Drogi Anioła”.  Z opactwa Montserrat odchodzą dwie kolejne krótkie linie kolejki, jedna w dół, do kaplicy Santa Cova, druga w górę, na grzbiet masywu. 

Masyw Montserrat zbudowany jest z konglomeratów i zlepieńców skalnych, spojonych lepiszczem w różowo-łososiowym kolorze. Niby-cielesne, dramatyczne formy, mocno wpłynęły na wyobraźnię Antonio Gaudíego, podczas budowy La Sagrada Familia. Do krajobrazu Montserrat nawiązuje również falująca, obła fasada słynnej kamienicy Casa Milà Antonio Gaudiego. Ma ona zresztą inną nazwę, La Pedrera (kamieniołom). 

Najwyższy szczyt masywu Montserrat to Sant Jeroni. W słoneczny dzień ogarniesz z niego wzrokiem prawie całą Katalonię! Do opactwa wrócisz łagodnym, spacerowym zboczem. Pora na spotkanie z niekoronowaną królową masywu Montserrat i całej Katalonii.

Madonna z Montserrat

Według legendy historia zaczęła się w 880 roku, gdy dwaj chłopcy pilnujący owiec zobaczyli nieziemskie światło na zboczu góry.  Powtarzająca się wizja doprowadziła do odnalezienia groty z figurką Madonny. Procesja, która przybyła, by ją sprowadzić do położonej na nizinie Manresy nie zdołała tego dokonać i figurka pozostała w górach. W XI wieku Benedyktyni wznieśli w pobliżu kościół. Przekształcił się on w najważniejszy ośrodek kultu Santa Maria de Montserrat, a ona sama stała się dla Katalończyków ukochanym świętym wizerunkiem, słynącym cudami. Katalończycy nazywają ją La Moreneta (Czarnulka), ze względu na jej ciemną karnację. 

Obecnie La Moreneta znajduje się w bazylice na terenie opactwa. W czasie wojen napoleońskich pierwotna budowla została zniszczona, a następnie przebudowana. W efekcie bazylika Montserrat jest katalogiem twórczości znanych architektów i artystów katalońskich XIX wieku. 

Niewielka figurka jest widoczna nad ołtarzem, na piętrze. Z historycznych opisów wiemy, że czerń figury to nie celowy zabieg, ale efekt naturalnego ściemnienia drewna w ciągu wieków. Czarna Madonna pozostaje jednak symbolem procesu psychologicznego i siły nabytej przez przejście przez jakieś bardzo trudne, „spalające” doświadczenie, i przemiany w jego ogniu. Cóż… Samo życie.

Opactwo Montserrat

W czasie ponad 1000 lat swojego istnienia benedyktyńskie opactwo Montserrat gościło rzesze pielgrzymów, i jednocześnie służyło jako centrum rozwoju kultury. Wczasach frankistowskich stworzył się tutaj ośrodek przyciągający ludzi związanych z ruchem na rzecz wolności Katalonii. Obecnie na terenie opactwa znajduje się muzeum z ciekawą i znaczącą kolekcją sztuki europejskiej, która jest cały czas wzbogacana. Działa tu również jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych chórów chłopięcych Europy, Escolanía de Montserrat.

Santa Cove de Montserrat

Po zwiedzeniu opactwa warto zejść jeszcze niżej, wykutą w pionowej skale ścieżką, Camí de la Santa Cova. Odkrywa ona kolejne rozległe widoki na równinę katalońską i mieści 15 rzeźb poświęconych tajemnicom różańca, autorstwa m.in. Antonio Gaudíego i innych twórców katalońskiej moderny z lat 1896-1916. Ścieżka prowadzi do kaplicy Santa Cova de Montserrat, tuż pod historyczną grotą. 

Święty Graal i Montserrat

Montserrat ma także własną kartę związaną z  najbardziej tajemniczą historią Średniowiecza. Istnieją średniowieczne poematy i pieśni, z których można się domyślać, że góra Montserrat jest miejscem ukrycia Świętego Graala. To naczynie, z którego Jezus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. Najnowszy zapis na tej karcie jest całkiem współczesny, i związany jest z wizytą w Montserrat założyciela SS, Henricha Himmlera. 

CIEKAWOSTKI MONTSERRAT

Z Saint Jeroni, najwyższego szczytu masywu Montserrat, w słoneczny dzień można dojrzeć Majorkę.  

Kształty Montserrat przypominają gigantyczne rzeźby nadgryzione zębem czasu. Istnieje kilka teorii na temat ich powstania. Nie sposób nie zauważyć licznych fallicznych kształtów, szukaj też mamuta, Sfinksa i goryla. 

Montserrat jest trochę jak Babia Góra w południowej Polsce. Młodzi ludzi z Barcelony i z całej Katalonii chcą przynajmniej raz w życiu wspiąć się na nią przed świtem i zobaczyć wschód słońca.


INFORMACJE PRAKTYCZNE MONTSERRAT

Wycieczka busem z przewodnikiem: 5 godzin
Opcja prywatna lub łączona Sprawdź tu Wycieczki otwarte

Aby zobaczyć madonnę z bliska należy wejść drzwiami z prawej strony od głównego wejścia do bazyliki.  WYMAGANA REZERWACJA!!!

We wnętrzu bazyliki można robić zdjęcia bez flasza. Podczas mszy można tylko wejść  w celu uczestniczenia w nabożeństwie.

Dojazd do Montserrat:
Pociągi lini R5 Llobregat – Anoia w kierunku MANRESA odjeżdżają ze stacji pociągów/metra ESPANYA. Bilety kupuje się na stacji w automatach przy bramkach. Na miejscu są informatorzy pomagający przy zakupie, którzy dobrze radzą sobie po angielsku.
Z Barcelony jedzie się do Monistrol gdzie należy przesiąść się z pociągu na kolejkę linową (TELEFERICO – AERI DE MONTSERRAT) lub kolej zębatą (CREMALLERA – MONISTROL DE MONTSERRAT).  

Więcej informacji i zakup biletów tu: Turisme FCG
Można też kupić bilety łączone Pociąg + kolejka, więcej https://tickets.montserratvisita.com/

POCZYTAJ PO ANGIELSKU LUB HISZPAŃSKU
www.montserratvisita.com
www.abadiamontserrat.cat

Jeżeli masz jakieś pytania związanie z przyjazdem dołącz do naszej grupy Barcelona po polsku na Facebook


Przygotowanie Aneta Rząca. Copyright Barcelona po polsku 2020.

LinkedIn